Matservis Gustafsberg "Svea"
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUSTAFSBERG, "Svea", matservis, 37 dlr, omkring 1900, polykrom antikiserade dekor och meanderbård, delvis förgylld, bestående av: 4 djupa tallrikar, 14 mattallrikar, 5 assietter, 13 desserttallrikar, fiskfat
Krackeleringar. Medföljande naggade delar 2 mattallrikar, 2 assietter, 3 desserttallrikar, 2 uppläggningsfat, terrin med lagat lock o lagad, fiskfatets insats med mindre nagg hänkel
420938
2016-11-12