Sekretär i rokoko

Sekretär i rokoko
Sekretär i rokoko
Sekretär i rokoko
Sekretär i rokoko
Sekretär i rokoko
Sekretär i rokoko
Sekretär i rokoko
Sekretär i rokoko
Sekretär i rokoko
Sekretär i rokoko
Sekretär i rokoko
Sekretär i rokoko

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SNEDKLAFFSSEKRETÄR, rokoko, stockholmsarbetet, tillskriven Olof Martin (mästare i stockholm 1736-1764) ej signerad, fanerad med plommon, beslag i förgylld brons, höjd 98, 83x47 cm, nyckle finns

LITTERATUR: Torsten Sylvén, Mästarnas möbler- Stockholmsarbete 1700-1850, Stockholm 1999, jämför snarlika möbler sidan 261f

Fanérskador, sprickor, klaffen svår att öppna

421147

2016-11-14