Sekretär i rokoko
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SNEDKLAFFSSEKRETÄR, rokoko, stockholmsarbetet, tillskriven Olof Martin (mästare i stockholm 1736-1764) ej signerad, fanerad med plommon, beslag i förgylld brons, höjd 98, 83x47 cm, nyckle finns
LITTERATUR: Torsten Sylvén, Mästarnas möbler- Stockholmsarbete 1700-1850, Stockholm 1999, jämför snarlika möbler sidan 261f
Fanérskador, sprickor, klaffen svår att öppna
421147
2016-11-14