Servis, Rörstrand, Ostindia
2016-11-16
421182
| Klubbat belopp | 3 400 SEK |
| Utropspris | 1 200 SEK |
RÖRSTRAND, "Ostindia", servis, 26 dlr, bestående av:6 mattallrikar, 6 djupatallrikar, såsskål, 6 äggkoppar, 2 mindre uppläggningsfat, 2 små assietter, ett par ljusstakar, gräddkanna och sockerskål
Ursprungligen formgiven 1932 av Emmy Almström
Skador: brukslitage