Baljfåtölj
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BALJFÅTÖLJ, sengustavianskt stockholmsarbete, av Ephraim Ståhl (mästare 1794-1820/21) signerad ES, samt med Stockholms stolmakarämbetes sigill, delvis träskuren dekor, hörnfleuroner, sabelformade bakben, bladhölstrade kannelerade ben, sitthöjd ca 43 cm
LITTERATUR: Eva Nordenfelt, Ephraim Ståhl: en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför varianter av samma modell sidan 241ff
Lagat bakben, slitage, färgbortfall, rygg med spricka
421447
2016-11-16