Baljfåtölj

Baljfåtölj
Baljfåtölj
Baljfåtölj
Baljfåtölj
Baljfåtölj
Baljfåtölj
Baljfåtölj
Baljfåtölj
Baljfåtölj
Baljfåtölj
Baljfåtölj
Baljfåtölj
Baljfåtölj
Baljfåtölj

Klubbat för:

16 500 SEK

Arviointi

12 000 SEK

Kuvaus

BALJFÅTÖLJ, sengustavianskt stockholmsarbete, av Ephraim Ståhl (mästare 1794-1820/21) signerad ES, samt med Stockholms stolmakarämbetes sigill, delvis träskuren dekor, hörnfleuroner, sabelformade bakben, bladhölstrade kannelerade ben, sitthöjd ca 43 cm

LITTERATUR: Eva Nordenfelt, Ephraim Ståhl: en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför varianter av samma modell sidan 241ff

Kuntoraportti

Lagat bakben, slitage, färgbortfall, rygg med spricka

421447

Päivämäärä:

2016-11-16