Daktyliotek

Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek
Daktyliotek

Klubbat för:

2 000 SEK

2 500 SEK

DAKTYLIOTEK, 33 gipsavgjutningar av antika gemmer med mytologiska och historiska motiv samt 4 st små gipsreliefer, de äldsta från början av 1800-talet och de yngsta från tidigt 1900-tal, 6 stycken är monterade på ett tygunderlag med en träskuren ram (även ett antikt lerfragment) flera av de lösa medaljongerna har gamla påskrifter och inventarienummer, de största gipsrelieferna är ca 10 cm höga och de minsta medaljongerna är ca 2 cm i diameter.

De runda större gipsavgjutningarna med nagg, bruks och åldersrelaterat slitage.

421515

2016-11-16