Skål på fot Carl Thieme Potschappel
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKÅL på fot med hänklar, porslin, Carl Thieme. Potschappel, Tyskland 1800-talets slut, polykromt målad med dekor av kurtiserande par samt blommor i relief, förgyllningar, märkt med T och blått kors i botten, höjd ca 52, längd ca 39 cm
Tillverkningsdefekter bl a i botten samt i skålen, en hand med avbrutna fingrar, nagg
421774
2016-11-20