Jussi Mäntynen skulptur Sportmemorabilia

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

JUSSI MÄNTYNEN (Finland 1886-1978), Sittande björn, signerad, mörkpatinerad brons, skulptur/friidrottspris, höjd 32 cm, med inskription UUDEN SUOMEN kunniapalkinto 10 000 m voittajalle SUOMI (Finland) - SAKSA (Tyskland) - RUOTSI (Sverige) Helsinki 7-8.9. 1940.

PROVENIENS:
Rekord:
Han deltog i världsrekordlaget på 4 x 1500 m och 4 x 1 engelsk mil 1941
Svensk rekordhållare på tre engelska mil
13.52,6 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk rekordhållare på 5 000 meter
14.15,8 Bror Hellström (1941-1942)
Svensk mästare på 5 000 meter
Bror Hellström (1940-1942)
Svensk mästare på 10 000 meter
Bror Hellström (1940)

Inskription

421824

2016-12-20