OS London 1908, diplom, 1:a pris Sportmemorabilia

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

OLYMPISKA SPELEN LONDON 1908, DIPLOM, "TO S.Landberg, WINNER OF FIRST PRIZE FOR gymnastic teams AT THE OLYMPIC GAMES LONDON 1908", design Bernard J. Partridge, ca 500 ex, signerad i trycket av Lord Desborough, President of the British Olympic Council, ca 36x50 cm, 1 FOTOGRAFI medföljer, märkt Hälsingborg 1912, Landberg.

Olympic Winner´s Diploma 1908 - from the Olympic Games in London 1908.

PROVENIENS: Den svenske olympiern Sven Landberg (1888-1962). OS-guldmedaljör i truppgymnastik i London 1908 samt i Stockholm 1912.

Läs mer

Fuktfläckar, gulnader

422012

2016-12-20