OS Stockholm 1912 medalj Sportmemorabilia
Klubbat för:
64 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
OLYMPISKA SPELEN STOCKHOLM 1912, 1 PRIS LAGTÄFLAN, medalj, förgyllt silver, design Erik Lindberg och Bertram Mackennal, CC Sporrong, motiv av en byst av Ling (gymnastikens fader), 200 ex i förgyllt silver, 18 gram, diameter ca 33 cm, Olympiska spelens i Stockholm 1912 officiella BREFKORT (1) medföljer "Den svenska gymnastiktruppen, första pristagare., originalask
HISTORIK:
Motif: Reverse: The figure of a herald, proclaiming the Olympic Games and standing close to a bust of Ling, the founder of the Swedish system of gymnastics.
Obverse: Two female figures crowning a young victor in the Olympic Games,
The first prize in individual events was to consist of a gold medal, but in team events, of a silver-gilt medal for each member of the team, the second prize, for all competitions, was a silver medal, and, for the third prize, a bronze medal. Gild Silver: 200 examples
PROVENIENS: Den svenske olympiern Sven Landberg (1888-1962). OS-guldmedaljör i truppgymnastik i London 1908 samt i Stockholm 1912.
Läs mer
Originaletui med fläckar
422018
2016-12-20