Gymnastik - Sportmemorabilia

Gymnastik - Sportmemorabilia
Gymnastik - Sportmemorabilia
Gymnastik - Sportmemorabilia
Gymnastik - Sportmemorabilia
Gymnastik - Sportmemorabilia
Gymnastik - Sportmemorabilia
Gymnastik - Sportmemorabilia
Gymnastik - Sportmemorabilia
Gymnastik - Sportmemorabilia
Gymnastik - Sportmemorabilia
Gymnastik - Sportmemorabilia
Gymnastik - Sportmemorabilia

Klubbat för:

600 SEK

Utropspris

1 200 SEK

GYMNASTIK - MEMORABILIA: medaljer, pins, fotografier, program, tidning: bla MEDALJ, silver, PH Ling Svenska Gymnastikens skapare, Svenska Gymnastik Förbundet, i etui, MINNESMEDALJ och PIN, Baltiska Spelen i Malmö 1914, PINS, 2 st föreställande Ling varav 1 i silver, PROGRAM och MEDALJ, Fete de Gymnasique 16 Mars 1913, Bruxelles, PLAKETT, Idrottsföreningen Kamraterna, i etui, TIDNING, Svensk Idrott - Svenska Gymnastik och Idrottsföreningarnas Riksförbund, 1942, reportage om OS Stockholm 1912, FOTOGRAFIER/BREFKORT, 6 st, motiv från Stockholm 1912, Hälsingborg 1912, Paris 1913.
MM

PROVENIENS: Den svenske olympiern Sven Landberg (1888-1962). OS-guldmedaljör i truppgymnastik i London 1908 samt i Stockholm 1912.

Läs mer

422025

2016-12-20