Bowling - Sportmemorabilia

Bowling - Sportmemorabilia
Bowling - Sportmemorabilia
Bowling - Sportmemorabilia
Bowling - Sportmemorabilia

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

800 SEK

BOWLING - MEMORABILIA: PLAKETT, "Östermalms Bowlinghall, 1925, 4x9 cm, i ask märkt WA Bolin, PINS/MEDALJER, delvis silver, bla The International Bowling Tournament Stockholm 1926, American Bowling, Stockholms Bowlingförbund (Stockholm-Göteborg 1926) TIDSKRIFTER, bla Bowlaren, mestadels 1920-tal.

PROVENIENS: Den svenske olympiern Sven Landberg (1888-1962). OS-guldmedaljör i truppgymnastik i London 1908 samt i Stockholm 1912.

Läs mer

422026

2016-12-20