Slas Sportmemorabilia

Slas Sportmemorabilia
Slas Sportmemorabilia
Slas Sportmemorabilia
Slas Sportmemorabilia
Slas Sportmemorabilia
Slas Sportmemorabilia

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STIG "SLAS" CLAESSON (1928-2008): "Mot Monte Carlo" - 24 st teckningar, signerade, ca 20x27 cm vardera

HISTORIK:
1976 gick det andra Monte Carlo rallyt för veteranbilar.
Rallyt genomfördes av Rolf-Erling Nygren - ägare och försteförare, Stig "Slas" Claesson - kartläsare och Bengt Grunditz - andreförare.
Bilen var en 1927 Chevrolet Capitol, DKX495 (felstavat i bilregistret där det står: CAPRITEL).
Slas beskriver det strapatsrika äventyret i sin bok "Vandring med mig själv" i form av femton illustrerade rapporter. Herrarna tog sig i mål men fick inget pris.

Boken "Vandring med mig själv" medföljer

1 med kantskador, smärre veck

422085

2016-12-20