Idrottsmedaljer Jussi Björk Sportmemorabilia

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

IDROTTSMEDALJER, 1900-tal, bla Finland, Frankrike, USA, delvis silver, 1 märkt NORWEGIAN NATIONAL LEAGUE May 1915 New York samt 1 CHAMPT DE FRANCE PATINAGE VITESSE 1914, MANCHETTKNAPPAR med motiv av höjdhoppare, PIN, Helsingfors 1940,

PROVENIENS:
Johan "Jussi" Werner Mattias Björk, Gamlakarleby Idrotts Klubb (GIK)
1914 blev "Jussi" Björk (GIK) trippel fransk mästare i skridskoåkning

422169

2016-12-20