Historia, resor m. m.

Historia, resor m. m.
Historia, resor m. m.
Historia, resor m. m.
Historia, resor m. m.

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

HISTORIA, RESOR M. M. (24). Sjö lagh som then stormächtigste konung och herre herr Carl then elffte, Sweriges, Giöthes och Wändes konung, &c. åhr 1667 hafwer låtit författa, af trycket utgå och publicera. Efter mångens begäran af nyo omtryckt, medh förökning af åtskillige kongl. may:tz stadgar och förordningar.
Stockholm, i Kongl. Tryckeriet, 1785.
12:o. 16,5 x 7,5 cm. (18), 246 s. Hårt nött samtida halvfranskt band. Eftersättsbladet saknas. Ren inlaga. Äldre namnteckningar på främre pärmens insida, bl. a. Charles Lindleys, daterad 1909.
(Lindley var sjöman och grundare av Svenska Transportarbetareförbundet).
VIDOCQ, EUGÈNE FRANCOIS. Anteckningar af Vidocq, chef för säkerhets-polisen i Paris till år 1827, numera ägare af en pappersfabrik i Saint Mandé. Öfversättning. I-II.
Stockholm, hos C. M. Carlson, 1829-30.
8:o. 22 x 15 cm. (2), VIII, 306, (2), 314 s.
Gröna senare klotband med guldpräglade ryggtitlar. 2 volymer i grön klotkassett. Åbo Akademis biblioteks- och utgallringsstämplar.
FLEISCHER, ESAIAS. Conference-råd Esaias Fleischers Trägårds-bok. Öfwersättning. Andra upplagan.
Lund, hos prof. Joh. Lundblad, 1797.
8:o. 17,5 x 12 cm. (24), 640, (7) s.
Nött samtida halvfranskt band. Enstaka småfläckar.

I posten ingår 15 andra titlar, bl. a. THIERS, Napoleon I-V, (1845)-1847, REICHARDT, Förtroliga bref... I-II, 1812, VON KRAEMER, Bland skotska berg och sjöar, 1870, VON SCHÜTZ, Historia om tioåriga kriget, 1804, Doct. Mårt. Lutherusen uttjeb catekes. Tavo ja Same kielain, 1876 m. m.

Sammanlagt 24 volymer. Många skador och defekter, men ej kollationerade.

Ej kollationerade, se texten!

422237

2016-11-18