Bordsur Frankrike 1800-talets början

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BORDSPENDYL, 1800-talets början, Frankrike, urtavlan märkt Lepine á paris, brännförgylld brons, carraramarmor, bas med växtornamentik och pärlstav, pendel med Apollons ansikte, krönt av urnor och örn, nyckel medföljer, höjd 52, 36x10 cm, nyckel finns
LITTERATUR: A. Koutchoumov: Pavlovsk - Le Palais et le Parc, Leningrad 1976, bild 119 jämför snarlik pendyl i Pavlovsk palatset

Slitage

422279

2016-11-20