Alvar Aalto serveringsvagn Artek
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ALVAR AALTO, serveringsvagn, Artek, Finland, modell 901, formgiven 1936, stomme av laminerad björk, vitlaminerade skivor, hjul i vitt, enligt uppgift inköpt på Svenssons möbler 1990-tal, höjd 56, längd 90 cm
Bruksslitage, hjulgummi med lagning
422568
2016-11-19