Medeltida sked

Medeltida sked
Medeltida sked
Medeltida sked
Medeltida sked
Medeltida sked
Medeltida sked
Medeltida sked
Medeltida sked

Klubbat för:

8 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKED, 1400-tal, sannolikt svensk tillverkning, brons, längd ca 16,5, största bredd 5 cm

Proveniens: Skeden är hittad i en potatisåker i Vendels sn i Uppland i början av 1900-talet.

Detta är ett av flera medeltida föremål som tillhör en privat samling vi säljer just nu.

Jordfynd. Bristning i botten av skeden.

422583

2016-11-22