Medeltida sked
Klubbat för:
8 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKED, 1400-tal, sannolikt svensk tillverkning, brons, längd ca 16,5, största bredd 5 cm
Proveniens: Skeden är hittad i en potatisåker i Vendels sn i Uppland i början av 1900-talet.
Detta är ett av flera medeltida föremål som tillhör en privat samling vi säljer just nu.
Jordfynd. Bristning i botten av skeden.
422583
2016-11-22