Corpus medeltida
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CORPUS från krucifix, gotik, 1300/1400-tal, norra Europa, monterad på träskiva för upphängning på vägg, har ursprunglingen varit polykrom, saknar armar, skuret i ek, höjd ca 25,5 cm.
Detta är ett av flera medeltida föremål som tillhör en privat samling vi säljer just nu.
Ej komplett, insketsangrepp, nagg, slitage.
422646
2016-11-22