Corpus medeltida

Corpus medeltida
Corpus medeltida
Corpus medeltida
Corpus medeltida
Corpus medeltida
Corpus medeltida

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

CORPUS från krucifix, gotik, 1300/1400-tal, norra Europa, monterad på träskiva för upphängning på vägg, har ursprunglingen varit polykrom, saknar armar, skuret i ek, höjd ca 25,5 cm.

Detta är ett av flera medeltida föremål som tillhör en privat samling vi säljer just nu.

Ej komplett, insketsangrepp, nagg, slitage.

422646

2016-11-22