Glas 1500-tals typ Åfors Glasbruk

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ANN och GÖRAN WÄRFF, 14 glas av 1500-talstyp, Åfors Galsbruk, handblåsta, minnesmedalj i vitmetall stämplad Sporrong & Co, diameter 3, glasens höjd ca 15,5-17 cm

Historia: Från den Historiska maskerade 1500-tal, den 23 februari 1968 på statens Historiska Museum, där varje deltagare fick varsit glas och medalj och dagen efter kunde man komplettera / köpa fler glas

1 med nagg

422719

2016-11-21