Textil från mässhake

Textil från mässhake
Textil från mässhake
Textil från mässhake
Textil från mässhake

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

TEXTIL från mässhake, 1400/1500-tal, Italien eller Spanien, föreställer S:t Paulus, silke och guldtråd, monterad i ram av päronträ och med museiglas (ej UV-glas) dagermått ca 43 x 18 cm.

Slitage med trådar borta på nedre delen av textilen.

422787

2016-11-22