Liturgisk bronsklocka

Liturgisk bronsklocka
Liturgisk bronsklocka
Liturgisk bronsklocka
Liturgisk bronsklocka
Liturgisk bronsklocka
Liturgisk bronsklocka
Liturgisk bronsklocka
Liturgisk bronsklocka
Liturgisk bronsklocka
Liturgisk bronsklocka
Liturgisk bronsklocka
Liturgisk bronsklocka

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LITURGISK BRONSKLOCKA, möjligen romansk (1100-tal), avbildar på utsidan evangelisternas namn med respektive djursymbol, brons, höjd ca
7 cm.

Saknar kläpp, brott på öglan, nagg på nedre kanten, krustationsskorpa inuti, bruks och åldersrelaterat slitage.

422834

2016-11-22