Liturgisk bronsklocka
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LITURGISK BRONSKLOCKA, möjligen romansk (1100-tal), avbildar på utsidan evangelisternas namn med respektive djursymbol, brons, höjd ca
7 cm.
Saknar kläpp, brott på öglan, nagg på nedre kanten, krustationsskorpa inuti, bruks och åldersrelaterat slitage.
422834
2016-11-22