Sockerskål silver Pehr Zethelius 1700-tal
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SOCKERSKÅL med lock, silver, Pehr Zethelius, Stockholm 1795, båtformad, oval fot på kvadratisk fotplatta med gallerkant och kulfötter, två uppsvängda och räfflade hänklar, toppigt, kälat lock med pinjekotteknopp, på livet pålödda, rektangulära och delvis förgyllda medaljoner med landskapsmotiv omgivna av bladornament, lock med skedurtag, höjd 25 cm, vikt ca 612 g
Livet med graverade initialer på en sida samt en liten buckla därvid
423052
2016-11-29