Appliquer Louis XVI Jean-Louis Prieurs art
Klubbat för:
32 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
APPLIQUER, 1 par, Louis XVI, Frankrike, Jean-Louis Prieurs art, för vardera 2 ljus, brännförgylld brons, fackelformade med kannelerade skaft krönta av flammande urna, ljusarmar med akantusornamentik, höjd 51,5 cm
LITTERATUR: John Böttiger: Konstsamlingarna i de Svenska Kungliga Slotten, del II, Stockholm 1900, bild 192
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 173 jämför mycket snarlika appliquer möjligen av Jean-Louis Prieur
Liknande appliquer finns på Stockholms och Drottningholms slott
Slitage, spår av el, retuscher
423060
2016-11-22