Appliquer Louis XVI Jean-Louis Prieurs art

Såld för:

32 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

APPLIQUER, 1 par, Louis XVI, Frankrike, Jean-Louis Prieurs art, för vardera 2 ljus, brännförgylld brons, fackelformade med kannelerade skaft krönta av flammande urna, ljusarmar med akantusornamentik, höjd 51,5 cm
LITTERATUR: John Böttiger: Konstsamlingarna i de Svenska Kungliga Slotten, del II, Stockholm 1900, bild 192
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 173 jämför mycket snarlika appliquer möjligen av Jean-Louis Prieur

Liknande appliquer finns på Stockholms och Drottningholms slott

Slitage, spår av el, retuscher

423060

2016-11-22