Zoologi, 5 vol.
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ZOOLOGI (5). KOLTHOFF, GUSTAF & JÄGERSKIÖLD, L. A. Nordens fåglar. Ny utvidgad och omarbetad upplaga af C. J. Sundevalls "Svenska foglarna". Stockholm, 1898.
4:o. 32,5 x 27 cm. (8), XV, (blank), 343 s. Med 69 färgplanscher. Originalskinnryggsband med dekorerade klotpärmar.
NORDSTRÖM, FRITHIOF, WAHLGREN, EINAR & TULLGREN, ALBERT. Svenska fjärilar. Systematisk bearbetning av Sveriges storfjärilar. Macrolepidoptera. 50 planscher efter originalmålningar av David Ljungdahl. 435 bilder och 12 kartor i texten. Stockholm, Nordisk Familjeboks Förlags Aktiebolag, 1941.
Folio. 32,5 x 24,5 cm. IV, 354 s. Med 50 färgplanscher.
Förlagets bruna halvfranska band.
KÖRNER, MAGNUS. [Skandinaviska däggdjur tecknade efter naturen, lithografierade, tryckte och utgifne af M. Körner. Lund, i Berlingska Boktryckeriet, 1855].
4:o. Titelblad i facsimile, 3-5, (blank), 2 s. Med 22 färglitograferade planscher. Texten lagerfläckig, svaga fuktränder i marginalen på ett par av planscherna, nr. 14 med smärre kantrevor. Senare halvmarokängband (Leonard Gustafsson).
KÖRNER, MAGNUS. Skandinaviska foglar tecknade efter naturen, lithografierade och utgifne af M. Körner. Lund, 1846.
4:o. 23,5 x 20 cm. Litograferat titelblad, 22 s. Med 62 handkolorerade litograferade planscher. Nött samtida halvfranskt band. Texten lagerfläckig. Planscherna småfläckiga.
[Titel som ovan]. Med 54 delvis fläckiga planscher, texten saknas. Litograferat omslag till 8:e häftet medbundet. Litet nött samtida halvfranskt band.
Inalles 5 volymer, ej kollationerade.
Ej kollationerade, se beskrivning!
423337
2016-11-23