Bägare Lars Beckman d.ä. 1700-talets första hälft

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

BÄGARE, silver, senbarock, Lars Beckman d.ä. (verksam i Örebro 1712-1748/52), delvis förgylld, runt mynningen och fot vågband i relief, samtida initialer CA:H, höjd 9 cm, vikt ca 72 g

Slitage, obetydlig bristning

423373

2016-11-23