Hängskåp Dalarna
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HÄNGSKÅP, Dalarna daterad 1778, sannolikt målat av Lussi Hans Andersson (1740-1817), svartmålat med bronserade detaljer, polykromt bemålad dörrspegel av hus och kurbis, höjd ca 62, 64x32 cm
Slitage, skadad list medföljer, nyckel saknas, delvis senare bemålning
423488
2016-11-24