Nordiska Spelen 1901 Saltsjöbaden Sportmemorabilia

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

NORDISKA SPELEN 1901, pokal, silver och emalj, C.G. Hallberg, Stockholm 1901, emalj med texten SVERIGES CENTRAL FÖREN. F:IDROTTENS FRÄMJANDE, inskription Nordiska Spelen Stockholm 1901 Paråkning å skidor efter häst, höjd 12 cm, vikt ca 114,5 cm,

HISTORIK:
Nordiska spelen var nordiska vintersporttävlingar som arrangerades på olika platser i Norden sju gånger mellan åren 1901 och 1926 av Sveriges centralförening för idrottens främjande. Nordiska spelen är föregångare till de olympiska vinterspelen. Vid de första Nordiska spelen i Saltsjöbaden 1901 beslutades att spelen skulle hållas vart annat år växelvis i Sverige och Norge. Efter Unionsupplösningen 1905 kom alla tävlingar hållas i Sverige, och ej så ofta som vartannat år. Vilka sporter som fanns på programmet varierade något mellan de olika spelen.

Bucklor, repor

423856

2016-12-20