Stolar stockholmsarbeten Johan Mansnerus
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
STOLAR, 4 st, stockholmsarbeten i transition, Johan Mansnerus, träskuren dekor, svängda sarger, krön med vinranka, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, otydligt signerade, sitthöjd ca 44 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén, Stolens Guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, jämför ämför snarlika stolar sidan 167, av Johan Mansnerus
Renoverade, senare bemålning, slitage, fläckar
424112
2016-11-26