Stolar stockholmsarbeten Johan Mansnerus

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

STOLAR, 4 st, stockholmsarbeten i transition, Johan Mansnerus, träskuren dekor, svängda sarger, krön med vinranka, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i pärlgrått, otydligt signerade, sitthöjd ca 44 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén, Stolens Guldålder 1650-1850, Stockholm 2003, jämför ämför snarlika stolar sidan 167, av Johan Mansnerus

Renoverade, senare bemålning, slitage, fläckar

424112

2016-11-26