Signerad teckning av Evert Taube 1918

Klubbat för:

1 100 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

EVERT TAUBE (1890-1976): Teckning i blyerts föreställande Carl Andersson Löwenhielm med text av Taube, signerad och daterad sept 1918.
På baksidan av meny från Operakällaren, Stockholm, ca 23x12 cm

Zustandsbeschreibung

Veck, något solkad och nött, blyertsanteckning över menyn

424228

2016-11-27