Lyktur barock
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LYKTUR, möjligen Sverige, 1600-tal, delvis bemålad metallplåt, urtavla med romerska siffror, bär datering på urtavlan 1665, invändigt märkt NN 1651, höjd ca 30 cm
Skador, ej komplett, urverket modifierat
424433
2016-11-27