Lyktur barock

Lyktur barock
Lyktur barock
Lyktur barock
Lyktur barock
Lyktur barock
Lyktur barock
Lyktur barock
Lyktur barock
Lyktur barock
Lyktur barock

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

LYKTUR, möjligen Sverige, 1600-tal, delvis bemålad metallplåt, urtavla med romerska siffror, bär datering på urtavlan 1665, invändigt märkt NN 1651, höjd ca 30 cm

Skador, ej komplett, urverket modifierat

424433

2016-11-27