Fåtölj "Ingrid" design Bruno Mathsson

Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj
Fåtölj

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BRUNO MATHSSON, "Ingrid", fåtölj, DUX, design 1969, stomme i bok, läderklädd i brunt, kallstämplad "Bruno Mathsson by Dux", sitthöjd ca 39, rygghöjd 75 cm
HISTORIK: Ingrid visades första gången under en utställning i Nordiska Galleriet, Stockholm september 1969
LITTERATUR: Dag Widman/ Karin Winter/ Nina Stritzler-Levine, "Bruno Mathsson", Arena Malmö Stockholm 2006, s 76 och 78

Omfattande ytslitage

424453

2016-11-28