Allmoge skänkskåp
Klubbat för:
3 000 SEK
Arviointi
20 000 SEK
Kuvaus
SKÄNKSKÅP, 1800-tal, Burträsk, med målad floral dekor av Per Olof Hållén (verksam ca 1850-1870), tvådelat med luckor och fasta hyllplan samt lådor, skåpet har en på ena sidan utskjutande skiva vilket är tidstypiskt för skåp från Norra Västerbotten, utrymmet under den utskjutande delen var avsedd för dricksvattenämbar, höjd ca 230, bredd 171 samt djup 57 cm
Kuntoraportti
Renoverat, kompletterat, omfattande bruks och åldersrelaterat slitage.
424516
Päivämäärä:
2016-11-27