Svenskt 1700-tal, 8 vol.

Svenskt 1700-tal, 8 vol.
Svenskt 1700-tal, 8 vol.
Svenskt 1700-tal, 8 vol.
Svenskt 1700-tal, 8 vol.
Svenskt 1700-tal, 8 vol.
Svenskt 1700-tal, 8 vol.
Svenskt 1700-tal, 8 vol.
Svenskt 1700-tal, 8 vol.
Svenskt 1700-tal, 8 vol.
Svenskt 1700-tal, 8 vol.

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SVENSKT, 1700-tal, m.m. (8). EHRENSTRÖM, MARIANNE DE. Notices sur la littérature et les beaux-arts en Suède, par Marianne d´Ehrenström. Stockholm, Eckstein, 1826.
8:o. 21,5 x 13,5 cm. Extra graverat titelblad, (6), VI, (1, 1 blank, 1), 157, (1, 1 blank, 1), 79, (1, 1 blank, 1), 111 s. Fint senare halvfranskt band med guldornerad rygg med röd titeletikett, marmorerade pärmpapper med dubbla gulddekorlinjer och marmorerade snitt (G. Hedberg). Svag fläck i nedre hörnet a. 83-87 i sista pagineringsföljden. Axel Abrahamssons exlibris.

OELREICH, NICLAS VON (utg.). En Ärlig Swensk. Nr. 1-124. Stockholm, uti Historiographi Regni Tryckeri, 1755-(56).
4:o. 20 x 18,5 cm. 992 s. Nött samtida skinnband. Främre pärmen hänger bokstavligen på en tråd och har initialerna G. A. P. i guldprägling. Med kontrollstämplar. Bruna fläckar i inre marginalen s. 825-26, i undre s. 937, lagning i övre marginalen s. 865. Sista sidans kustod överklistrad meds blank lapp.
Allt som utkom förutom registret.

Kongl. Svenska Theatren. Band I-VI. Stockholm, i Kongl. Tryckeriet, 1778-85.
12:o. 16,5 x 11 cm. (8), 266, (8), 284, (8), 266, (8), 287, (8), 278, (8), 272 s. Nära uniforma halvfranska band med guldornerade ryggar med fem upphöjda bind och ljusbruna och gröna etiketter, stänkdekorerae pärmpapper och röda snitt. Kapitälet skadat band IV. S. 59-62 loss i både del II och del III, smutstitelbladet solkigt i del V. Del VI genomgående fläckig och lagerfläckig samt med ett par papperslagningar. Aron Westéns exlibris i de fyra första volymerna. De två sistas band lätt avvikande. 6 volymer.
En sjunde (och sällan sedd) del utkom 1796.

424785

2016-11-29