Märta Bolin-Clason självporträtt

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902 -1988):
Självporträtt framför staffliet, signerad och daterad "M. B-Clason 1950-53" samt signerad och betitlad "Självporträtt Märtha Bolin-Clason Ateljén Nybrokajen", i
blyerts på baksidan, olja på duk, 54 x 65 cm

HISTORIK:
Märtha Bolin-Clason hyrde en tid ett rum på Nybrokajen 17 i Stockholm, av konstnären och författaren Bo Beskow (1906-1989), vilket hon använde som ateljé.

PROVENIENS:
Gustaf Clason (1935-2005), Konstnärinnans son, därefter privat samling

425030

2016-11-30