Matservis Krasse Gustavsberg
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATSERVIS, 52 dlr., porslin, "Krasse" (1852-1892), Gustavsberg, dekor i flytande blått, bestående av 18 flata mattallrikar, 16 djupa mattallrikar, 14 förrättstallrikar, terrin (ej Krasse), 2 stekfat, tillbringare, såsskål, skål, mattallrikens diameter ca 24,5 cm
Nagg, sprickor, krackeleringar, missfärgningar, terrinen ej Krasse
425811
2016-12-01