Vattenkanna av Anders Wetterqvist

Klubbat för:

6 400 SEK

4 000 SEK

VATTENKANNA, tenn, trestämplad Anders Samuel Wetterqvist (tenngjutare i Stockholm 1766-1796), Stockholm 1775, märkt på livet C möjligtvis avseende hertig Karl (1748-1818), kaskformad med ornerad hänkel, höjd 16 cm

LITTERATUR: Albert Löfgren: Stockholms kanngjutareskrå, del I, band 3, Stockholm 1950, plansch 12, nr 39 jämför identisk vattenkanna av Wetterqvist daterad 1781

Smärre slitage och bristningar

425979

2016-12-07