Axel Einar Hjorth, "Wärmdö", fåtöljer 3 st., NK
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Wärmdö", fåtöljer, 3 st., modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1937, brunbetsad furu, ritningsnummer undertill 41277, olika klädsel, höjd 74 cm
PROVENIENS: Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall
därefter i arv till dennes dotter Inga Rufini
därefter i arv till nuvarande ägare
Smärre slitage
426217
2016-12-05