Axel Einar Hjorth, "Wärmdö", fåtöljer 3 st., NK

Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Wärmdö", fåtöljer, 3 st., modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1937, brunbetsad furu, ritningsnummer undertill 41277, olika klädsel, höjd 74 cm

PROVENIENS: Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall
därefter i arv till dennes dotter Inga Rufini
därefter i arv till nuvarande ägare

Smärre slitage

426217

2016-12-05