Axel Einar Hjorth Wärmdö NK
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Wärmdö", soffa, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1937, brunbetsad furu, textilklädsel, längd ca 200 cm, sitthöjd ca 44 cm, höjd ca 68 cm
PROVENIENS:
Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall
därefter i arv till dennes dotter Inga Rufini
därefter i arv till nuvarande ägare
Smärre slitage
426218
2016-12-05