Axel Einar Hjorth Wärmdö NK

Axel Einar Hjorth Wärmdö NK
Axel Einar Hjorth Wärmdö NK
Axel Einar Hjorth Wärmdö NK
Axel Einar Hjorth Wärmdö NK
Axel Einar Hjorth Wärmdö NK
Axel Einar Hjorth Wärmdö NK
Axel Einar Hjorth Wärmdö NK
Axel Einar Hjorth Wärmdö NK
Axel Einar Hjorth Wärmdö NK
Axel Einar Hjorth Wärmdö NK

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Wärmdö", soffa, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1937, brunbetsad furu, textilklädsel, längd ca 200 cm, sitthöjd ca 44 cm, höjd ca 68 cm

PROVENIENS:
Grosshandlare Erik Strömberg (1883-1950), Sundsvall
därefter i arv till dennes dotter Inga Rufini
därefter i arv till nuvarande ägare

Smärre slitage

426218

2016-12-05