Angelus fickur

Angelus fickur
Angelus fickur
Angelus fickur
Angelus fickur
Angelus fickur
Angelus fickur
Angelus fickur
Angelus fickur
Angelus fickur
Angelus fickur

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

ANGELUS, fickur, 18 k guld, 1920-tal, manuellt uppdrag, alarm, serienr: 43192, diameter ca 50 mm, vikt ca 79,5 g, med Rålambska vapnet ingraverat på bakboetten, tillhörande kedja 14 k guld, vikt ca 12 g

Verket går vid inskrivningstillfället. SAV garanterar ej funktionen. Glasring saknas, gravyr av familjen Rålambs vapen med friherrelig krona på bakboett bucklor

426528

2016-12-13