Angelus fickur
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ANGELUS, fickur, 18 k guld, 1920-tal, manuellt uppdrag, alarm, serienr: 43192, diameter ca 50 mm, vikt ca 79,5 g, med Rålambska vapnet ingraverat på bakboetten, tillhörande kedja 14 k guld, vikt ca 12 g
Verket går vid inskrivningstillfället. SAV garanterar ej funktionen. Glasring saknas, gravyr av familjen Rålambs vapen med friherrelig krona på bakboett bucklor
426528
2016-12-13