Bord rokoko
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKRIVBORD, 1700-tal, rokoko, fanérat i flertal träslag bl a valnöt, lönn, fruktträd, alm, björk, låda i sargen, skuren dekor, profilerad bordssiva, höjd ca 77, 107x76 cm
PROVENIENS: General Richard Åkerman, Stora Foxärna Gård (utanför Skara)
Omarbetad låda, skivan med smärre fanérkompletteringar
426797
2016-12-06