Bord rokoko

Bord rokoko
Bord rokoko
Bord rokoko
Bord rokoko
Bord rokoko
Bord rokoko
Bord rokoko
Bord rokoko
Bord rokoko
Bord rokoko
Bord rokoko
Bord rokoko

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SKRIVBORD, 1700-tal, rokoko, fanérat i flertal träslag bl a valnöt, lönn, fruktträd, alm, björk, låda i sargen, skuren dekor, profilerad bordssiva, höjd ca 77, 107x76 cm
PROVENIENS: General Richard Åkerman, Stora Foxärna Gård (utanför Skara)

Omarbetad låda, skivan med smärre fanérkompletteringar

426797

2016-12-06