Krucifix gotik 1400-tal

Krucifix gotik 1400-tal
Krucifix gotik 1400-tal
Krucifix gotik 1400-tal
Krucifix gotik 1400-tal
Krucifix gotik 1400-tal
Krucifix gotik 1400-tal

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

KRUCIFIX, Mellan/Sydeuropa, gotik, 1400-tal eller tidigare, koppar/kopparlegering, korset brännförgyllt med graverad dekor av avhuggna kvistar omlindade av bladrankor, längs korsets kanter blommor och bladknoppar, fyrpassformiga korsändar, Kristus avbildas med slutna ögon, halvlångt ländkläde, markerad buk och revben, diagonalt utsträckta armar och höger fot lagd över vänster, krucifixets höjd 39, Kristus höjd 16 cm

Korset har både en graverad dekor av avhuggna kvistar och rankor, men också utskjutande blad- och blommor. Under medeltiden kunde korset, på vilket frälsaren är fastnaglad, utformas som ett träd. Det kan dels associeras med syndafallets träd, som förvandlas till frälsningens träd, dels till livets träd. Korsändarna bör från början ha varit prydda med de fyra evangelisterna eller deras symboler - Markus lejon, Lukas oxe, Matteus ängel (människa) och Johannes örn.

Under romansk tid avbildas Kristus som en segrande Konung, men under gotiken förstärks lidandeaspekten. Kristus avbildas då plågad, med nedsjunken kropp och huvud.

Skador, slitage, lagningar, delar saknas, Kristusfiguren sannolikt ej hörande till korset

426967

2016-12-12