Famille rose
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TALLRIKAR, 6 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av fasanpar vid trädpion i emaljfärger samt sepia, diameter ca 22,5 cm
PROVENIENS:
Biby Fideikommiss, Gillberga socken, Södermanlands län, inköpt på Stockholms Auktionsverk 2014, auktionsnummer 1136
Nagg, 3 med sprickor
427380
2016-12-09