Jakob Ojanen Ateljén Nutida

Jakob Ojanen Ateljén Nutida
Jakob Ojanen Ateljén Nutida
Jakob Ojanen Ateljén Nutida
Jakob Ojanen Ateljén Nutida

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

JAKOB OJANEN (född 1980): "Ateljén", signerad och daterad på baksidan Jakob Ojanen -08, akryl och bläckstråle på duk, 75x100cm

Proveniens: Inköpt direkt från konstnären
Litteratur: Tio avgångselever, Västerås konstmuseum, 2008, avbildad sid. 6

I Jakob Ojanen leker med gränsdragningar i tid och rum. I hans målningar suddas den fysiska gränsen mellan duk och vägg ut och det avskalade utställningsrummet, ateljén och själva målningen bildar tillsammans ett verk som sträcker sig långt utanför gängse ramar.

427392

2016-12-09