Halmstadgruppen färglitografier
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HALMSTADGRUPPEN, färglitografier, 6 st., the complete portfolio, 1967/68, comprising six colour litographs, signed and numbered by each artist, 282/310, 50x65 cm, published by Galleri A. & Galleri Hedenius i Stockholm.
The portfolio includes Sven Jonson "Nocturne", Waldemar Lorentzon "Möte", Stellan Mörner "Speglingar", Axel Olson "Röd kväll", Erik Olson "Samling kring TV-skärmen", Esaias Thorén "Wilhelm Tells familj"
Proveniens: Ragnar von Holtens Collection, såld på Stockholms Auktionsverk 2010-03-17
427682
2016-12-10